In dit project voor groep 4 maken de kinderen kennis met Dolfje Weerwolfje, die op zoek is naar nieuwe vrienden en gaan ze met Dolfje op zoek naar hun eigen identiteit. Vragen als: Wie ben ik? Waar ben ik goed in? Wie zijn mijn vrienden? En wat betekent vriendschap voor mij? worden gedurende dit sociaal emotionele project beantwoord. Het project wordt afgesloten met een talentenshow waarbij iedereen zijn eigen talent presenteert. Het project is geschreven bij het boek ‘Dolfje Weerwolfje‘ van Paul van Loon met tekeningen van Hugo van Look.
Van de auteur
Wat leuk dat je ervoor gekozen hebt om met het Junioruniversiteit project Dolfje Weerwolfje aan de slag te gaan. Ik heb het project geschreven aan de hand van het boek Dolfje Weerwolfje van Paul van Loon met de illustraties van Hugo van Look. In mijn jeugd heb ik veel boeken van Paul van Loon gelezen waaronder Dolfje Weerwolfje. Het was dan ook extra leuk om bij dit boek een project te schrijven.
In dit project komt Dolfje ‘s nachts in de klas op bezoek en laat voor de kinderen een brief achter. Dolfje is zeven jaar geworden en is voor het eerst weerwolf! Dit maakt hem onzeker, hij heeft nauwelijks vrienden en is op zoek naar nieuwe vriendschappen. Dit is het begin van een avontuur waarbij de kinderen kennis maken met Dolfje, vrienden met hem worden en samen op zoek gaan naar hun eigen identiteit.
In de loop van het project wordt het boek Dolfje Weerwolfje voorgelezen. Wanneer de aanbevolen lesvolgorde wordt aangehouden, vallen de lessen en het verhaal uit het boek mooi samen en is er een logische opbouw in de brieven van Dolfje. Zo gaan de kinderen, net als Dolfje, op zoek naar informatie over hun eigen familie, ontdekken ze hoe het zit met hun zelfbeheersing, worden er kippen gestolen, een brief naar het OZDM geschreven, naar huis genavigeerd, zilveren klemmen ontweken en natuurlijk onderzoek gedaan naar de maan. Tot slot presenteren de kinderen hun talent in een echte talentenshow voor uitgenodigd publiek.
Naast de lessen wereldoriëntatie, sociaal emotioneel, taal en rekenen vind je in het project ook lessen voor bewegend leren. Deze manier van werken zorgt voor een hoge betrokkenheid en enthousiasme bij de kinderen. Er zijn verschillende reken- en taaldoelen gekoppeld aan activerende werkvormen waarbij het verhaal van Dolfje centraal staat. Zo helpen de kinderen Dolfje bij zijn spelling huiswerk over open en gesloten klankgroepen, berekenen ze welke kippen van mevrouw Krijtjes bij elkaar horen en doen ze een opdrachten race.
Om het project nog meer tot leven te laten komen zijn er in het project suggesties voor het werken in hoeken opgenomen. Zo wordt een ontdekhoek over de maan en een talentenhoek beschreven. Door deze hoeken samen met de kinderen in te richten wordt het voor hen betekenisvol. Gedurende het thema doen de kinderen meer kennis op en kan er verdieping in de hoeken worden aangebracht. De opbouw van de hoeken zijn in stappen omschreven, pas het tempo aan de groep en hun spel aan. Zo blijft het spelen in de hoeken interessant en uitdagend.
Ik wens je veel plezier bij het uitvoeren van dit project. Geniet van het leerproces van de kinderen en de verschillende talenten die ontdekt gaan worden!
Lesdoelen
Download hier de lesdoelen van dit project.
*** Let op! De aanschaf van deze digitale download geeft standaard gebruiksrecht voor slechts één persoon / individuele leerkracht of één klas binnen een school. Gebruik je het materiaal in meerdere klassen op school? Dan dien je meerdere licenties aan te schaffen. Het aantal benodigde licenties kun je selecteren voordat je het product in je winkelmand plaatst. Digitale Junioruniversiteit materialen mogen zonder geldige licentie niet worden gedeeld.
meriel_bouwman –
Dit project vind ik echt fantastisch! De brieven spreken de kinderen erg aan en de verwerking in de vriendenboekjes is ook fijn. Ik heb tijdens dit project de aanbevolen lesvolgorde aangehouden. Dit was erg prettig, omdat het zo goed past bij de chronologische volgorde van het boek. De kinderen waren enorm enthousiast, iedere dag werd bekeken of Dolfje weer op school langs was geweest om een nieuwe brief achter te laten. Als er een brief was, konden de kinderen eigenlijk niet wachten met lezen. Tijdens dit project heb ik vooral genoten van de betrokkenheid en het enthousiasme van de groep. En een hele fijne bijkomstigheid van dit project: de kinderen zijn gemotiveerd om te lezen! De Dolfje Weerwolfje boeken zijn niet aan te slepen. Leespromotie ten top dus! Mocht ik nog een keer groep 4 krijgen in de toekomst, is dit zeker een project wat ik nog eens ga uitvoeren.
Sanne Stam –
Wat een geweldig project! De betrokkenheid bij de groep was heel hoog. De brieven spreken heel erg aan en de verwerking in het vriendenboekje ook. De les over de stamboom van de kinderen zorgde voor mooie gesprekken.
Ook in een combinatiegroep (3/4) is dit project goed uit te voeren. Ik maakte dan wel altijd combinaties van een kind uit groep 3 en 4. Bij de bibliotheek veel leesboeken van Dolfje geleend, deze waren razend populair.
De afsluitende talentenshow was ook een groot succes. Een hele mooie kans om ouders uit te nodigen in school en de talenten van de kinderen te delen.
Ik ga dit project zeker nog een keer uitvoeren!